انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

یادبود علی اکبر تجویدی

علی اکبر تجویدی، نقاش، مترجم، پژوهشگرِ تاریخ هنر ایران و باستان شناسی در تاریخ بیستم خرداد ماه ۹۶ در پاریس درگذشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، علی اکبر تجویدی، نقاش، مترجم، پژوهشگرِ تاریخ هنر ایران و باستان شناسی، پس از گذران عمری پر بار در معرفی فرهنگ و هنر ایرانی، در تاریخ بیستم خرداد ماه ۹۶ در پاریس درگذشت.

علی اکبر تجویدی، متولد ۱۳۰۵، فرزند هادی خان تجویدی، از شاگردان کمال­الملک و از هنرآموختگان مدرسه­ صنایع مستظرفه، یکی از مهم­ترین هنرمندان و پژوهشگران خاندان هنرپرورتجویدی به شمار می­آید. علاوه بر کارنامه­ای درخشان در آموزش هنر و نیز همکاری مستمر با وزارت فرهنگ و هنرِ وقت، به واقع تجویدی یکی از آغازگران جدی پژوهش‌های کیفی در تاریخ نقاشی ایرانی است؛ به طوری که نتیجه­ی پژوهش­ها و تأملات چندین ساله­ی وی، سال ۱۳۵۲ در کتابی با عنوان «نقاشی ایرانی از کهن‌ترین روزگار تا دوران صفوی» انتشار یافت. این کتاب را می‌­توان نخستین تلاش یک ایرانی اندیشمند و نگارگر به شمار آورد که در نوشتار خود به اصول علمی متداول آن زمان وفادار بوده است. به عبارت دیگر این کتاب، نخستین کتاب تخصصی درباره نقاشی ایرانی است که سیر تاریخی دارد و از نقاشی غارهای لرستان آغاز شده و ادوار متعدد را همراه با نمونه‌های تصویری با کیفیت شایسته نشان می‌دهد و انجام پژوهش را به عهد صفوی می‌رساند. علاوه بر کتاب مذکور، همکاری در انتشار کتاب «پنجمین کنگره­ی جهانی باستان شناسی و هنر ایران» به سال ۱۳۴۷ نیز از دیگر آثار ماندگار این هنرپژوه بزرگ است.

مروری بر مجلات هنری پیش از انقلاب، نشان می­دهد که بیشترین مقالات وی در حوزه­های تاریخ هنر، هنرهای سنتی، معماری و باستان­شناسی در دو دهه­ی ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ در مجله­ی «هنر و مردم» انتشار یافته است. دبیری دومین بی­ینال تهران در سال ۱۳۳۹، و نیز معرفی هنرمدان ایرانی به نمایشگاه­های بین­المللی هنر پاریس توسط تجویدی در دهه­ی ۱۳۵۰، هرگز از سطور تاریخ هنر ایران در سده­ی اخیر، محو نخواهد شد.

همچنین تجویدی به جهت تسلط بر زبان فرانسه، در ترجمه و انتشار چند کتاب نقش مهم و تأثیرگذاری داشته است. از جمله انتشار دو کتاب «هنر مدرن ایران» (L’ArtModerneen Iran) در سال ۱۳۴۶/۱۹۶۷ و «برگزیده­ی اشعار حافظ» (L’amour, L’amant, L’aime) در سال ۱۳۶۸/۱۹۸۹.

وی پس از انقلاب نیز مصدر خدمات فرهنگی بسیاری بود است؛ از جمله تدریس در مقطع کارشناسی ارشد هنربه دعوت دانشگاه هنر تهران بین سال­های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵. واپسین سال­های عمر استاد در بیماری و خانه­نشینی در شهر پاریس سپری شد. دیدار استاد با خوشنویسان ایرانی در آذر ۱۳۹۳ در پاریس و نیز همکاری­هایی در اوایل دهه­ی ۱۳۹۰ با خانه فرهنگ ایران در پاریس را می­توان آخرین حضور وی در محافل عمومی دانست.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

۱- خبرگزاری تسنیم
۲- ایلنا (خبرگزاری کار ایران)
۳- خبرگزاری مهر
۴- خبر آنلاین
۵- پارسینه
۶- فرارو
۷- ایسنا
۸- آنا
۹- آفتاب
۱۰- خبرگزاری صدا و سیما