انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

زیگموند نویمن

زیگموند نویمن (Sigmund Neumann) متولد ۱۹۰۴ در لایپتزیگ، جامعه شناس و دانشمند علوم سیاسی است. نویمن پسر زوج یهودی یاکوب نویمن و آنه لیفشیتز(Anne Lifschitz) در آلمان متولد شد. او در دانشگاه های هایدلبرگ، گرنوبل و لایپزیگ به تحصیل تاریخ، اقتصاد ملی و علوم اجتماعی پرداخت و در سال ۱۹۲۷ زیر نظر هانس فرایر (Hans Freyer) فارغ التحصیل شد.

سپس نویمن به مدرسه عالی علوم سیاسی برلین رفت. در آنجا نخست سرپرستی بایگانی قطعات روزنامه و پس از آن، از سال ۱۹۲۹ تدریس را عهده دار شد. در سال ۱۹۳۰ به مدرسه عالی مردمی برلین رفت و مدیریت آن را بر عهده گرفت. پس از انتقال قدرت به حزب نازی، نویمن به لندن نقل مکان کرد و در موسسه سلطنتی بازرگانی بین الملل (Royal Institute of International Affairs) و نیز مدرسه عالی اقتصاد لندن به کار پرداخت. در سال ۱۹۳۴ به ایالات متحده رفت و در دانشگاه ویزلین (Wesleyan) در زمینه آموزش جامعه شناسی مشغول به کار شد. از سال ۱۹۴۴ نیز کرسی علوم اجتماعی را به دست آورد. پس از آن به عنوان استاد میهمان در دانشگاه های ییل، هاروارد و کلمبیا و نیز دانشگاه میشیگان در آن آربر (Ann Arbor) به کار ادامه داد.

در سال ۱۹۴۹ نویمن به آلمان بازگشت و با شدت و حدت به حمایت از بازسازی علوم سیاسی این کشور پرداخت. نیز به عنوان استاد میهمان در دانشگاه لودویگ- ماکسی میلیان (Ludwig-Maximilian) مونیخ و دانشگاه آزاد برلین به کار ادامه داد. هر دو دانشگاه مزبور به ترتیب در سال های ۱۹۴۹ و ۱۹۶۲ به نویمن یک گواهینامه دکترای افتخاری هدیه کردند. کتابخانه ملی آلمان در سال ۲۰۰۷ آثار منتشر نشده نویمن را از دختر او که در آمریکا زندگی می کند دریافت کرد.

آثار نویمن
• Die Stufen des preußischen Konservatismus. Ein Beitrag zum Staats- und Gesellschaftsbild Deutschlands im 19. Jahrhundert. 1930
• Die deutschen Parteien. Wesen und Wandel nach dem Kriege. 1932
• Permanent Revolution. The Total State in a World at War. 1942
• Future in Perspective. 1946
• Germany: Promise and Perils. 1950
• European political Systems, 1953
• Modern Political parties. Approaches to Comparative Politics. 1956

منبع: ویکی پدیای آلمان

http://anthropology.ir/node/12650
http://anthropology.ir/node/11128
http://anthropology.ir/node/10956
http://anthropology.ir/node/10888
http://anthropology.ir/node/10282