انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

جنگ داخلی در ایالات متحده علیه سقط جنین (لوموند دیپلماتیک: دسامبر ۲۰۱۳)

جسیکا گوردون برگردان آریا نوری

ایالت های فدرال هر روز قوانینی سخت گیرانه تر وضع میکنند

با پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات مجلس ملی در سال ۲۰۱۰ ، فعالان مبارزه با سقط جنین در آمریکا جان تازه ای گرفته اند. شیوه ی عملکرد آنها تلاش برای به تصویب رساندن قوانین محدود کننده ی حق سقط جنین (IVG ) در سطح ایالاتی و تقریبا غیر ممکن ساختن آن است. آخرین سنگر موجود در برابر آنها دیوان عالی کشور است. اما این نهاد تا چه زمانی میتواند مقاومت کند؟

هر روز ، تعداد انگشت شماری از فعالان ، پلاکارد به دست ، زنانی را که به مرکز سلامتی زنان جکسون ، تنها مرکز ارائه دهنده ی خدمات سقط جنین در ایالت میسی سی پی ، داخل شده یا از آن خارج میشوند مورد آزار و اذیت قرار میدهند ، این ماجرا تا جایی پیش رفته است که درسال ۲۰۱۳ خانم دایان درزیس ، مدیر این مرکز مجبور شد تا برای همراهی زنان از ماشین شان تا درب ورودی آنجا ، محافظ استخدام کند. وی با تاسف میگوید : « در ماه های اخیر ، یعنی از زمانی که تهدید کرده اند که کلینیک را تعطیل میکنند، شرایط واقعا سخت شده است ، تظاهرکنندگان هم به نوبه ی خود تندروتر میشوند.»

آیا میسی سی پی اولین ایالت آمریکا خواهد بود که دیگر در آن سقط جنین انجام نخواهد شد ؟ اگر پاسخ مثبت باشد ، با توجه به این که این ایالت وسعتی برابر انگلستان و سه میلیون جمعیت دارد و فقیرترین ایالت آمریکا هم می باشد ، حرکت نمادین واضحی صورت خواهد گرفت. کلینیک جکسون در واقع ناقض قانونی است که در سال ۲۰۱۲ توسط دولت تصویب شده است و مطابق آن پزشکانی که عمل سقط جنین را انجام میدهند باید با بیمارستانی در نزدیکی آن محل در قرارداد باشند تا در صورت بروز مشکل بتوانند از بیمارانشان مراقبت کنند .

هر سه متخصص امور زنان این کلینیک این قانون را ندیده گرفته اند. خانم درزیس میگوید : هیچ بیمارستانی این مساله را قبول نکرده است و این مساله را یا میتوان به دلایل ایدئولوژیک نسبت داد یا ترس و شاید هم به این دلیل که برخی از پزشکان ما ساکن میسی سی پی نیستند.این قوانین هیچ ارتباطی با امنیت عمل سقط جنین ندارند : در هر صورت ، در صورتی که بیماران ما نیاز به بستری شدن داشته باشند ، بیمارستان ها نمیتوانند آن ها را پذیرش نکنند. قانون گذاران به خوبی میدانستند که این مساله برای ما خطر ساز خواهد بود.

فرماندار جمهوری خواه میسی سی پی ، فیل بریانت ، نیت خود ، یعنی تبدیل میسی سی پی به اولین ایالتی که سقط جنین در آن انجام نمی شود را پنهان نمیکند. تا زمان تصویب این قانون ، کلینیک جکسون ، که در سال ۲۰۰۰ سقط جنین در آن انجام میشود ، ادامه ی فعالیت خود را تنها مدیون تصمیم یک قاضی ایالتی مبنی بر لغو این قانون است. دعوی دیگری در سال ۲۰۱۴ انجام خواهد شد.

این شرایط در ایالات متحده منحصر به فرد نیست. منازعه های جدیدی در حال حاضر در داکوتای شمالی ، ویرجینیا ، ایندیانا و آلاباما در جریان هستند. بر اساس تحقیقاتی که هافینگتون پست در باره ی خدمات سلامتی انجام داده است (۱) ، از سه سال پیش تا به امروز ، در مجموع ۵۴ مرکز ارائه دهنده ی خدمات سقط جنین تعطیل شده اند .

در سه ایالات داکوتای شمالی وجنوبی و میسی سی پی دیگر تنها یک مرکز سقط جنین وجود دارد.

با این حال حق سقط جنین در ایالات متحده پشتوانه ی قضایی محکمی در سطح فدرال دارد. در سال ۱۹۷۳ ، فرمان « Roe vs Wade » دادگاه عالی کشوری فعالیت های ناهمگون ایالتی را متحد کرده و حق سقط جنین را تا زمان کارآمد شدن جنین خارج از رحم ، یعنی حدود ۲۲ تا ۲۴ هفته ، برای زنان به رسمیت شناخت.

این مدت زمان از زمان تعیین شده در فرانسه برای سقط جنین – ۱۲ هفته ی اول – خیلی طولانی تر است. ( در عوض سقط جنین در فرانسه به دلایل پزشکی نیازی به ارائه ی حکم ندارد). فرمان دیگری با عنوان Planned Parenthood vs Casey که در سال ۱۹۹۲ به تصویب رسید به ایالات اجازه ی نظارت بر قوانین سقط جنین را ، تا جایی که این نظارات بار اضافی برای زنانی که میخواهند سقط جنین کنند محسوب نشود، اعطا کرد. بنابراین برای فعالان مبارزه با سقط جنین مبارزه در هر ایالات به صورت جداگانه صورت میگیرد.

حرکتی که هنوز هم شرم آور قلمداد میشود

تنها در سال ۲۰۱۱ ، ۹۲ طرح ، مطابق محاسبات انستیتوی گوت ماشر (۲) ، در ایالات فدرال به تصویب رسیده است. در سال ۲۰۱۲ ، این عدد به ۴۳ و در سال ۲۰۱۳ ، تا تاریخ یکم اکتبر به ۶۸ میرسد. این افزایش بی سابقه است و حتی سازمان اتحاد آمریکاییان برای زندگی ( Americans United for Life ) ، راهنمایی برای وضع قوانین محدود کننده ی حق سقط جنین منتشر کرده است.

از این به بعد ، ۲۱ ایالت ، مثل میسی سی پی یا داکوتای شمالی ، سقط جنین در افراد نا بالغ را تنها با ارائه ی رضایت نامه از والدین ، گاهی هر دوی آنها ، انجام میدهند و ده ها ایالت هم انجام اکو را اجباری کرده اند. در ویسکانسین و لویزیانا ، کسی که سقط جنین را انجام میدهد باید به بیمار با ارائه ی عکس ، درباره ی عمل توضیحات کامل بدهد. در پنج ایالت ، جلسه ای برای مطلع کردن افراد از ارتباط بین سقط جنین و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه ، ارتباطی که سازمان جهانی بهداشت آن را مردود شمرده است ، یا درد رحم برگزار میشود.هشت ایالت هم شرکت های بیمه ی خصوصی را از ارائه ی خدمات مرتبط با سقط جنین منع کرده اند.

اما جدید ترین اتفاق ، چند برابر شدن تدابیری است که کلینیک های سقط جنین را که اغلب توسط سازمان های خانوادگی یا سایر نهاد ها اداره میشوند ( در ایالات متحده اغلب سقط جنین ها در بیمارستان ها انجام نمیشوند.) با بهانه ی امنیت بیماران ،مجبور میکندتا کارهای سختی را برای تطابق خود با بیمارستان هایی که پزشکی سیار را انجام میدهند در پیش بگیرند : تجهیزات و همچنین ابعاد سالن ها ، راهروها ، پارکینگ ها و . . . طبق توصیه های سازمان جهانی بهداشت ، اتخاذ یک چنین تغییراتی هیچ لزومی برای کلینیک هایی که عمل سقط جنین را در سه ماهه ی اول حاملگی انجام میدهند ندارد. فدراسیون ملی سقط جنین میگوید : این قوانین سبب دلسردی کلینیک ها شده یا باری را بر آنها تحمیل میکند که فراتر از حد توانشان است.(۳)

سقط جنین جزو مطمئن ترین فعالیت های پزشکی به حساب می آید.ریسک خطرساز شدن آن ، با کمتر از ۵.۰ درصد برای موارد خطرناک ، بسیار اندک است. این مساله را کنگره ی آمریکایی متخصصین زنان و زایمان در اطلاعیه ای در ژوییه ی سال ۲۰۱۳ ، در واکنش به قانون جدید تصویب شده در تکزاس که کلینیک ها را مجبور به تجهیز شدن مثل بیمارستان ها و پزشکان طرف قرارداد آن ها میکند ، عنوان کرده است. خانم وندی دیویس ، نماینده ی سنا ، به ابراز مخالفت با این قانون پرداخت و با ارائه ی سخنرانی ۱۱ ساعته ایستاده در کرسی سنا توجه مطبوعات را به خود جلب کرد ، بدون اینکه موفق شود جلوی تصویب لایحه را بگیرد. در رابطه با تصویب این لایحه ، نشریه ی خبرهای صبحگاهی دالاس (Dallas Morning News ) گزارش داد که چهار کلینیکی که عمل سقط جنین را انجام میدادند در آستانه ی بسته شدن هستند و سه تا از آنها هم تهدید شده بودند.(۴) اگر بسته شدن آنها تایید شود ، تا سال ۲۰۱۳ یک چهارم مراکز سقط جنین در تگزاس بسته شده اند.

برخی مواقع به این مشکات مساله ی اعمال فشار از طرف شهر ها هم اضافه میشود.. طبق گزارش ارائه شده توسط واشنگتن پست ، کلینیک فایرفاکس در طول تابستان سال ۲۰۱۳ به دنبال نبردی با شورای شهر بسته بوده است : این شورا مانع از انتقال این کلینیک به مکانی جدید برای تطابق با قانون دولتی تصویب شده در سال ۲۰۱۱ میشده است. (۵)

این سخت گیری قانونی در وهله ی اول به وسیله ی موج جمهوری خواهی که در سال ۲۰۱۰ شکل گرفته و به محافظه کاران اجازه داد تا اکثر مجلس های ایالات ( ۲۷ تا از مجموع ۵۰ ایالت ) و فرمانداری ها ( ۳۰ تا از پنجاه تا ) را در اختیار بگیرند ، به وجود آمده است . این مساله هم چنین چهره های جدیدی از تی پارتی ( Tea party ) های جمهوری خواه که برنامه ای کاملا واپس گرایانه در مورد حق تولید مثل داشتند را ارائه داد.در حالی که در اکثر کشورهای اروپایی سقط جنین به عنوان یک حق قلمداد میشود آمریکایی ها در این مساله توافق نظر ندارند.در ایالت های مرکزی و جنوبی ( مثل آلاباما ، آرکانزاس ،لوییزیانا ، میسی سی پی و . . . ) که توسط جمهوری خواهان اداره میشوند و جزو محروم ترین ایالت های آمریکا به حساب می آیند (۶) مطابق تحقیقات انجام شده توسط Pew research ، ۵۲ درصد افراد اعتقاد دارند که سقط جنین در اکثر موارد امری غیر قانونی است.این عدد در سال ۱۹۹۵ به ۴۵ درصد میرسید. بر عکس ، در برخی ایالت های شرقی ( کنکتیکات ، ورمونت ، نیو همپشایر، مین ) که به طور سنتی دموکرات هستند ، این آمار تنها به ۲۰ درصد میرسد.(۷)

تئودور جویس ، پروفسور بهداشت عمومی در سیتی یونیورسیتی (City University ) نیویورک میگوید :« سقط جنین ، در کنار سلاح گرم یکی از شکاف های فرهنگی بزرگی می باشد که آمریکا را در بر گرفته است. این مساله تعجب آور است که افکار عمومی آمریکا در مورد مسائل دیگری مثل ازدواج همجنس گرایان ، در جهتی مثبت دچار تحول میشود و در همین حال ، به نام اخلاق یا دین ، سقط جنین امری شرم آور قلمداد میشود. در تحقیقات جامعه شناسانه ، نیمی از زنانی که عمل سقط جنین را انجام داده اند آن را اعلام نمیکنند حتی در برابر یک کامپیوتر : ارقام ارائه شده نصف آماری هستند که مرکز بهداشت عمومی در اختیار دارد».

در طول سال های اخیر ، در واقع ، ازدواج همجنس گرایان پیشرفت قابل توجهی داشته است و از این به بعد در پانزده ایالت ایالات متحده که برخی از آن ها مثل لووا و نیوجرسی در دست جمهوری خواهان هستند ، به رسمیت شناخته میشود. این مساله باعث نشد موج اعتراضاتی که فرانسه را در بر گرفت به آمریکا هم سرایت کند.

در این فضای تفرقه ، اعطای حق سقط جنین در ایالات محافظه کار تا حد زیادی بستگی به تصمیم قضات دارد. آنها با استفاده از حکم ” Roe vs Wade ” در موارد متعددی قوانین وضع شده توسط محکمه ها را لغو کرده اند.در اوایل سال ۲۰۱۳ ، یک قاضی قانونی را که توسط محکمه های ایالت داکوتا که مطابق آن زنده بودن جنین از زمان تشخیص اول تپش قلبش در اکو ( یعنی شش هفته ی اول ) در نظر گرفته میشد و از آن زمان به بعد سقط آن غیر قانونی قلمداد میشد را رد کرد.

در ماه می سال ۲۰۱۳ ، قاضی دیگری مانع از اجرای حکمی که در آنکانزاس به تصویب رسیده بود شد. مطابق این حکم سقط جنین از دوازده هفتگی به بعد ممنوع میشد. دیوید گارو ، استاد حقوق میگوید : «روشن بود که این قوانین با حکم Roe vs Wade در تضاد بودند و مشخص بود که لغو میشدند. این گونه فعالیت های غیر منطقی تاکتیکی سیاسی برای زنده نگه داشتن دائمی این بحث و اشغال فضای مطبوعاتی است». از نظر الیزابت نش ، محقق انستیتوی گوتماشر (Guttmacher) «نوعی رقابت بین ایالت های مختلف شکل گرفته است و آن وضع کردن قوانینی سخت گیرانه تر نسبت به دیگری است».

اگر دیوان عالی تغییر شیوه دهد چه اتفاقی رخ خواهد داد

در حالی که پرونده های دادخواهی چند برابر میشوند ، بعضی از آنها به دیوان عالی کشوری فرستاده میشوند که حکم هایی متنوع صادر میکند و موضعی که این نهاد اتخاذ میکند هر آن ممکن است دچار دگرگونی شود. گارو با نگرانی میگوید : « اجرای حکم Rose VS Wade تنها به یک رای بستگی دارد. اگر یک قاضی جدید که توسط رییس جمهوری جمهوری خواه انتخاب شود تعادل را برهم بزند ، موضع دادگاه عالی ممکن است تغییر کند».

بسیاری از ایالات بی صبرانه منتظر فرا رسیدن آن روز هستند. ایالات داکوتای شمالی و جنوبی ، میسی سی پی و لویزیانا از همین الان قانونی را به صورت موقت مبنی بر ممنوعیت سقط جنین تصویب کرده اند که اگر حکم سال ۱۹۷۳ تغییر کند بلافاصله اجرا خواهد شد.

دوازده ایالت دیگر مثل ویسکانسین ، آلاباما ، ویرجینیای غربی یا اکلاهاما ، حتی قوانین قبلی محدود کننده ی سقط جنین خود را تغییر نداده اند . این قوانین در صورت ابطال حکم سال ۱۹۷۳ به صورت خودکار فعال خواهند شد.در حال حاضر ، مطالعات جامعه شناسانه ی اندکی هستند که تاثیر این قوانین جدید را روی زنانی که میخواهند سقط جنین انجام دهند نشان می دهد. درصد سقط جنین در ایالات متحده از ده سال پیش تا به امروز ثابت مانده است : حدود ۱۹ نفر از هر هزار زن در سن باروری.این میزان در ایالاتی که قوانین محدودکننده تری دارند کمتر است اما میل به سقط جنین در طول این سال ها افزایش پیدا نکرده است.

در مقاله ای که در سال ۲۰۱۱ در نشریه ی Policy Analysis and Management منتشر شده است ، تئودور جیس اظهار میکند که زمانی که ایالت تگزاس در سال ۲۰۰۴ قانونی را به تصویب رساند که در آن از کلینیک هایی که سقط جنین را در سه ماهه ی دوم حاملگی انجام میدادند خواسته میشد تا خود را به تجهیزات بیمارستانی مجهز کنند « پس از ۱۶ ماه ، میزان سقط جنین تا ۸۸ درصد کاهش یافت » در حالیکه ظرف مدت یک سال تعداد زنانی که برای سقط جنین به ایالت های دیگری میرفتند ۴ برابر شد اما در عوض اکوهای اجباری تاثیری روی زنانی که تمایل به سقط جنین داشتند نداشته است. این ها مشخصا راه هایی هستند برای آسیب وارد کردن به زنان ، پزشکان و عمل سقط جنین اما طبق تحقیقات صورت گرفته ، تاثیری در تصمیم آنها ندارد.

فعالیت های دیگری در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو در حال شکل گیری هستند « به اعتقاد ما این تدابیر در وهله ی اول روی زنان فقیر تر تاثیر میگذارد.در اثر نبود کلینیکی در نزدیکی محل زندگیشان ، آنها مجبور میشوند به جاهای دورتری مراجعه کنند و هزینه ی سفر خود را بپردازند».این مساله را سارا رابرتز ، استاد دانشکده ی پزشکی عنوان میکند. مرکز تحقیقات وی ، با نام l’Advancing New Standards in Reproductive Health (Ansirh) در حال حاضر روی تحقیق وسیعی کار میکند : آنها در دوره ای ۵ ساله ، وضعیت زنانی با درآمد متوسط که اقدام به سقط جنین کرده اند را با زنانی که نتواسنته اند این کار را انجام دهند مقایسه میکنند. (۸)

نتایج این تحقیق نشان میدهد که تعداد بیشتری از دسته ی دوم زیر خط فقر زندگی میکنند و محتاج به دریافت کمک های دولتی هستند.در نظر آمریکایی ها که معمولادریافت کمک های دولتی را بد میدانند این نتایج باردیگر هزینه ای که سیاست های ضد سقط جنین بر جامعه ی آمریکا تحمیل میکند را نشان میدهد.

۱-

Laura Bassett, «Anti-abortion laws take dra matic toll on clinics nationwide », Huffington Post, 26 août 2013

۲-

States enact record number of abortion restrictions in 2011, Guttmacher Institute, New York Washington, DC, 5 janvier 2012.

۳-

«The TRAP: Targeted regulation of abortion providers », National Abortion Federation, Washington, DC, 2007.

۴-

Brittney Martin, « Some Texas abortion clinics prepare to shut down after new law», The Dallas Morning News, 5 septembre 2013.

۵-

Tom Jackman, « Fairfax City abortion clinic, busiest in Virginia, closes », The Washington Post, 14 juillet 2013.

۶- مقاله « می‌سی‌سی‌پی، آئینه گسل های اجتماعی در سرزمین های دور افتاده آمریکا» نوشته الیویه سیران، لوموند دیپلماتیک آوریل ۲۰۱۲

http://ir.mondediplo.com/article1809.html

۷-

«Widening regional divide over abortion laws», Pew Research Center, Washington, DC, juillet 2013.

۸-

«Turnaway study », Ansirh, université de Californie, San Francisco, www.ansirh.org

 

 

 

پرونده «لوموند دیپلماتیک» در انسنا شناسی و فرهنگ
http://anthropology.ir/node/15007

ویژه نامه ی «هشتمین سالگرد انسان شناسی و فرهنگ»
http://www.anthropology.ir/node/21139