انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

انتشار شمارۀ ۱۳۵ نشریۀ اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «اخلاق عشق ­ورزی ۲»

شمارۀ ۱۳۵ نشریۀ اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «اخلاق عشق­ورزی ۲» منتشر شد. بخش نخست این موضوع که در شمارۀ پیشین این نشریه منتشر شده بود بیشتر دیدگاه­های نظری فیلسوفان اخلاق و روانشناسان در این حوزه را معرفی کرد. در شمارۀ دوم بیشتر بر نتایج و آثار عملی عشق‏ورزی در زندگی به ویژه در ساحت اخلاقی و روانی انسان­ها تمرکز شده است. این شماره به دبیری زهره همت از شش نوشتار تشکیل شده است. نوشتار نخست گفت­وگویی با آلن دوباتن در فوریه ۲۰۱۷ با برنامه تلویزیونی On Being است. در این گفت­وگو دوباتن بیشتر به آسیب‏های عشق‎ورزی می­پردازد. «به زعم او کتاب‎ها و فیلم‏ها ما را تا لحظه وصال پیش می‎برند اما چشم ما را بر ادامه کاری که باید در تداوم عشق‎ورزی انجام دهیم، می‎بندند. او بر این باور است که ما از مواجهه مستقیم با عشق می‎ترسیم و بنابراین ناخواسته وصال را تبدیل به قربانگاه عشق می‏کنیم. به نظر دوباتن عشق‎ورزیدن نوعی مهارت است که خوشبختانه ما به واسطه انسان بودنمان می‎توانیم کسبش کنیم و با آنچه در فیلم‏ها دیده‏ایم و در رمان‏های عاشقانه خوانده‎ایم تفاوت دارد. او همچنین از آنچه آفت ملال و ابتذال، خرده وظایف زناشویی، امتناع از بازگو کردن خواسته‏های به حق طرفین در رابطه، احساس تنهایی و درک نشدن کامل از طرف کسی که دوستش داریم بر سر عشقمان می‎آورد سخن می‎گوید و بر این باور است که کسب مهارت در این زمینه چه در مقام یک انسان، و چه به عنوان یک فرهنگ، ما را تبدیل به انسان‎های شادتر و فهمیم‎تر خواهد کرد.»

دومین نوشتار این دفتر گفت­وگویی با محمدجعفر امیرمحلاتی با عنوان «اخلاق و شورمندی عشق» است. دکتر محلاتی در این مصاحبه ابتدا به بررسی رابطه میان عشق و اخلاق پرداخته و در ادامه از چندین آفت مهم عشق‏ورزی در روزگار مدرن مانند از بین رفتن رابطه خیالی میان عاشق و معشوق به واسطه گسترش وسایل ارتباط جمعی، عدم توجه به اصل آهستگی در زندگی شتابزده مدرن و گریز از انحصارگرایی در روابطه عاشقانه روزگار ما سخن گفته است. و در آخر نیز بایدها و نبایدهای ناظر به عشق‏ورزی در دوران مدرن و تفاوت آن با ادوار گذشته را واکاوی کرده است.

نوشتار سوم با عنوان «عشق» ترجمه بخش دوم از مدخل «عشق» دانشنامه فلسفی استنفورد به قلم بنت هلم است. در بخش نخست این مقاله به حدود و ثغور عشق، تفاوت انواع روابط عاشقانه و چندین رویکرد به عشق‏ورزی که آن را نوعی اتحاد، نوعی تعلق خاطر شدید و نوعی درک ارزش می­دانست، پرداخته بود و در ادامه دو دیدگاه دیگر را محل بحث قرار می‏دهد که اولی عشق را نوعی اعطای ارزش به معشوق در نظر می‏گیرد، و دومی آن‎ را نوعی احساس، عاطفه و هیجان به حساب می‏آورد. هلم در انتهای مقاله‏اش می‏کوشد تا به این سوال مهم که در اصل، چرا عشق می‏ورزیم پاسخ دهد. وی در این بخش دیدگاه‏های ناظر به عشق را نقد می‏کند و دیدگاه‏ خودش را در این­باره بازگو می‏نماید.

چهارمین مقالۀ این مجموعه با عنوان «فواید عشق‏ورزی» با ترجمۀ زهرا ابراهیمی به قلم اریک.جی.سیلورمن است. او در این مقاله کوشیده تا دربارۀ آثار ذهنی و روانی، شخصیتی، اخلاقی و اجتماعی عشق‎ورزیدن و نتایج عملی این رویداد بر کیفیت زندگی تجربه‌کننده آن حرف بزند و بنابراین برای این کار ناگزیر به استفاده از یافته‏های حوزه اخلاق و روانشناسی در توجیه یا مستدل‏سازی عشق بوده است. در واقع سیلورمن در این نوشتار بر این امر متمرکز است که چگونه عشق‏ورزیدن می‏تواند ما را تبدیل به آدم‏های بهتری کند.

نوشتار پنجم با عنوان «عشق به مثابه دوستی کامل بر مبنای نظر ارسطو» به قلم سایمون می و با ترجمۀ محمدحسن ترابی است. این مقاله از شباهت‏ها و تفاوت‏های میان عشق و دوستی سخن می‎گوید و به عناوین فرعی‏تری می­پردازد مانند این­که آیا می‏توانیم با عاشق خود دوست بمانیم و یا اینکه خودشناسی و فضیلتمندی در پیشبرد عشق و دوستی تا چه اندازه حائز اهمیت است؟ سایمون می در این مقاله بیشتر بر اندیشه­های فلسفی ارسطو متمرکز است.

آخرین مقالۀ این دفتر با عنوان «والنتاین: روز اِروس »‎ به قلم کاوه بهبهانی تأملی بر مفهوم عشق در روزگار مدرن از رهگذرِ خواندن شعر والنتاین کَرول اَن دافی است. «نویسنده بحث خود را با توضیح و بررسی انواع سه گانه عشق شروع می‏کند و سپس در معنای اروتیک آن به مداقه‎ای ژرف‎تر می‌پردازد و بحث را به دوره رمانتیک و ویژگی‎های بارز قهرمانان آن دوره می‏کشاند و در ادامه شعری از کرول ان دافی را مطرح می‎کند که مضمون آن ریشخند عشق رمانتیک در دوران مدرن است.»

بخش دوم شمارۀ ۱۳۵ نشریۀ اطلاعات حکمت و معرفت «ادب و هنر» نام دارد این بخش مشتمل بر یک مقاله با عنوان «زیباشناسی هنرهای تجسمی در سدۀ شانزدهم» به قلم ووادیسواف تاتارکیویچ و با ترجمۀ سیدجواد فندرسکی است و در ادامۀ مقالات زیباشناسی به قلم تاتارکیویچ منتشر شده است.

بخش سوم نشریه «اندیشه و نظر» نام دارد و مشتمل بر چهار نوشتار است. نخستین مطلب با عنوان «فلسفۀ اسلامی در ژاپن» گفت­وگویی با انشاءالله رحمتی و شین­ناگایی است. دومین مقاله با نام «راه معرفت» به قلم رودلف اوتوست که انشاءالله رحمتی به فارسی ترجمه کرده است. «خاتمیت؛ توجیه یا تفسیر» عنوان مقالۀ سوم این بخش است که علی واعظی آن را نگاشته است. «کیهان­شناسی فلسفی و رویکردهای اشراقی» آخرین مقالۀ بخش اندیشه و نظر به قلم هوشنگ شکری است.

بخش چهارم نشریه «کتاب» نام دارد. در این بخش ابتدا بخش سوم مقالۀ «شاهکارهای حکایت در ادبیات فارسی» به قلم سیدمسعود رضوی آمده است.

در ادامۀ این بخش منیره پنج­تنی، دبیر بخش کتاب نشریه، به موضوع روش تحقیق در حوزۀ هنر پرداخته است. او ابتدا مقاله­ای با عنوان «روش پژوهش و نگارش در هنر» نگاشته است. در این مقاله علاوه بر اهمیت موضوع «روش» در پژوهش، دو کتاب «راهنمای تحقیق و نگارش در هنر» و «روش تحقیق در هنر طراحی: بصری­سازی پژوهش» را نیز نقد و بررسی کرده است؛ همچنین در ادامه با طاهر رضازاده، به بهانۀ بررسی ترجمۀ کتاب «روش تحقیق در هنر طراحی» گفت­وگو کرده است. بخش پایانی نیز مشتمل بر معرفی کتاب­های فارسی و انگلیسی در حوزۀ فلسفه است.

آخرین بخش نشریه با عنوان «گزارش» به دبیری منوچهر دین­پرست گزارش برخی از وقایع یک ماه اخیر در حوزۀ فلسفه پرداخته است.

شمارۀ ۱۳۵ نشریۀ اطلاعات حکمت و معرفت با مدیر مسئولی و دبیری انشاءالله رحمتی با بهای ۵۰۰۰ تومان در اختیار علاقمندان این حوزه قرار گرفته است.