انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

استفان هاوکینگ: محبوبیت ترامپ غیرقابل توضیح است و برکزیت بوی فاجعه می دهد

استفان هاوکینگ اعتقاد دارد که دلایل محبوبیت ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری احتمالی جمهوری خواه آمریکایی را نمی فهمد.

تلویزیون بریتانیا از مردی که فهم جهانی گسترده ای از زمان، فضا، ستارگان، کهکشان ها و سیاه چاله ها دارد پرسید، اگر می تواند دلیل محبوبیت میلیاردر سرمایه دار را توضیح بدهد.

هاوکینگ که شاید مشهورترین دانشمند زنده در حال حاضر جهان و نویسنده یکی از پرفروشترین کتاب های دنیا باشد، پاسخ داد: من نمی توانم، او یک عوام فریب است که به نظر می رسد در رسیدن به پایین ترین وضعیت عامه پسند گرایش دارد.

همچنین او بار دیگر به موضوعات سیاسی وارد شد و درخواست رای دهندگان بریتانیایی را برای خروج از اتحادیه اروپا در ۲۳ ژوئن را نه برای دلایل اقتصادی و امنیتی بلکه از دیدگاه علم بررسی کرد. در ماه مارس او اظهار داشت برکزیت[۱] یک فاجعه برای علم است.

او در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: روزهای رفته است که ما می توانستیم دربرابر خود و جهان بایستیم. ما به مثابه بخشی از یک گروه بزرگ تر از ملت ها، برای امنیت و تجارت به هر دو نیاز داریم. خروج ما از اتحادیه اروپا، به کاهش شدید پوند منجر شد زیرا قضاوت گران بازارها آن را ضربه ای برای اقتصاد ما خواهند دید.

هاوکینگ به بزرگ ترین نگرانی بسیاری اشاره کرد: مهاجرت.

او گفت :دو دلیل آشکار برای ماندن ما وجود دارد. اولی آن است که رفت و آمد مردم را تسهیل کنیم. دانشجویان می توانند از کشورهای اتحادیه اروپا برای درس خواندن به این جا بیایند و دانشجویان ما نیز می توانند به این کشورها بروند. مهم تر آن که در سطح پژوهشی نیز، مبادله نیروی انسانی مهارت ما را به جابجایی هرچه سریع تر افزایش می دهد و افرادی را با دیدگاه های متفاوتی که با سابقه های مختلفی هستند، به این جا می کشاند.دلیل دیگر مالی است. مرکز پژوهشی اروپا کمک های مالی به نهادهای بریتانیایی به منظور پرورش و ارتقای مبالادله های دانشجویی می کند.

دانشمندانی مثل ایزاک نیوتون در ۳۵۰ سال پیش، استاد برجسته ریاضی دانشگاه کمبریج[۲] بودند. هاوکینگ از ۱۹۶۳ تا کنون مبتلا به بیماری عصبی حرکتی است و تشخیص داده شد که دو سال بیشتر نمی تواند زندگی کند. در عوض اوکتاب تاریخ مختصر زمان را نوشت و به یکی از نویسندگان کتاب های پرفروش جهانی و یکی از دانشمندانی بدل شد که دنیا تاکنون به خود دیده است: او برروی صندلی چرخدار خود در در استارترک[۳] و سیمپسون ها[۴] ظاهر شد.

از آن جا که او به آرامی صحبت می کند، از نوعی صدای رایانه ای بهره می برد که واژه های او را که باید صحبت کند، استفاده از این تکنولوژی به او کمک می کند. همه نظرات او باید با دقت مورد ملاحظه قرار بگیرد.

در طول سال ها، او بی هیچ واهمه ای خودرای شده است، نه فقط به خاطر نمایندگی از سوی دانشمندان همکار خود یا معلولان بریتانیا، در مورد موضوعات گسترده تر دیگر: او به یک کمپین دانشگاهی بایکوت کردن اسرائیل در اعتراض به رفتارهای او علیه فلسطینیان پیوسته است، اوبه تازگی از یک پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری برای سرعت بخشیدن به یک فضاپیمای کوچک حمایت کرده که یک پنجم سرعت نور است و آن را به نزدیک ترین سیستم ستاره ای فرستاده اند. او در حمایت از خودکشی به دلیل بیماری های لاعلاج صحبت کرده است. او درباره الحاد صحبت کرده است. او اظهارات شومی درباره پژوهش های هوش مصنوعی کرده است و حتی طرفدار دعوت به تصور یک جهان جایگزین شده است که در آن با زاین مالک[۵] هم گروه باشد.

آخرین شرکت او در رفراندوم سیاسی با سورپرایز همراه بود: بسیاری از دانشمندان ارشد بریتانیا در کمپین باقی ماندند. به هر حال علاقمندان خروج تحت تاثیر نیستند.

اتحادیه اروپا، با بدکامی برای دانش مواجه شد: افزایش ارزش ها و بوروکراسی. برای مثال در بخشنامه های آزمایشات بالینی، به میزان دوبرابر هزینه های تحقیقات سرطان عمل کرده است- به عنوان دانشمندان ارشد و مشارکت کنندگان پزشک اذعان کرده اند: برای اجرای خروج رای دهید: متئو الیوت.

در دوره اینترنت، آشکار است که پیشنهاد برای رفراندومی که بر مبادلات دانش میان دانشمندان موثر است، مضحک باشد. و با دانشگاه های ما در سطح جهانی، استعداد دانشمندان ما که به مطالعه در همین جا تمایل داشتند، به هر کاری منجر می شود به جز رشد.

ما پول بیشتری برای اتحادیه اروپا به خاطر ترک آن می دهیم – و معنی اش آن است که ما پول بیشتری باید برای دانش صرف کنیم.

توضیح:

این یادداشت در ۱ ژوئن ۲۰۱۶ مورد تصحیح قرار گرفت. زیرا پروفسور هاوکینگ به عنوان استاد برحسته ریاضی به جای فیزیک آورده شده بود. ما از این اشتباه عذرخواهی می کنیم.

[۱] – خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

[۲] – Lucasian

[۳] – Star Trek فیلمی علمی تخیلی آمریکایی

[۴] – Simpsons کارتونی محبوب آمریکایی

[۵] Zayn Malik- خواننده و نوازنده بریتانیایی

منبع: گاردین