انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

پیشه ها و حرف در ایران عهد قاجار به روایت کارت پستال های تاریخی

نمایشگاه کارت پستال­های مهرداد اسکویی با عنوان” پیشه­ها و حِرَف ایران عهد قاجار “از روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ همزمان با روز ملی موزه­ در موزه عکسخانه شهر واقع در میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز افتتاح شد. این نمایشگاه هشتیمن نمایشگاه از مجموعه نمایشگا­هایی است که از مجموعه کار­پستالهای مهرداد اسکویی به نمایش درآمده است و در آن ۴۲ کارت پستال با موضوع مشاغل ایران عهد قاجار برای بازدید علاقه­مندان به نمایش درآمده است. این کارت پستال­ها که همگی متعلق به دوره قاجاریه است سعی دارد گوشه­ای از مشاغل آن دوره را به نمایش بکشد. طوافی،طبابت،سلمانی،نعل­بندی،آب­فروشی، نخ­ریسی،ریسمان­بازی، درشکه­چی، جیگرکی، مرغ­فروشان دوره­گرد و آسیابانی­ از جمله مشاغلی است که تصاویر آنها در این نمایشگاه به نمایش در آمده است. همچنین در کنار نمایش کارت پستال ها، متون تحقیقی متناسب با هر یک به منظور شناساندن ویژگی­های هر تصویر زیر نظر بابک روح­الامینی و توسط پژوهشگران مرکز میراث تصویری از جمله آقای محمد غفوری و خانم زینب علی­زاده تهیه شده است. این نمایشگاه تا تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۳دایر می­باشد.

همچنین جلسه علمی-پژوهشی پیرامون نمایشگاه با حضور مهرداد اسکوئی مورخ یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳ در محل نمایشگاه برگزار خواهد شد. سخنرانی های این جلسه عبارتند از :

دکتر سید احمد محیط طباطبائی/ پیشه ها و حِرف در دوره قاجار
محمدرضا بهزادی/ حِرف و صناعات از دست رفته‌ی دوره‌ی قاجار
محمد طلوعی/ نمایشگران و نمایش پیشه‌گان دوره‌ی قاجار

در این مراسم از جناب “مهندس منوچهر لطفی” رئیس انجمن مجموعه داران ایران به پاس زحماتشان برای بنیانگذاری دو انجمن “مجموعه داران کارت پستال‌های تاریخی” و “مجموعه داران عکس‌های تاریخی” و آقای “دکتربابک روح الامینی” به پاس زحماتشان در زمینه پژوهش پیرامون کارت پستال ها و عکس های تاریخی توسط معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران و موزه عکسخانه‌ی شهر تقدیر خواهد شد.

لازم به ذکر است نمایشگاه بعدی این گروه با موضوع “شیشه های عکاسی در دوره‌ی قاجار” در تاریخ ۲۰ مهرماه در موزه عکسخانه‌ی شهر برگزار خواهد شد.