انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

همکاری های نهادی

اشکال همکاری‌ها و حمایت‌های نهادی

این شیوه شامل موسسات دولتی و غیر دولتی می شود که با انسان شناسی و فرهنگ برای یک همکاری مشخص و موردی و یا گروهی از همکاری های پیوسته به توافق رسیده اند و این همکاری در هر مورد به دقت و روشنی بیان می شود. این همکاری ها به هیچ عنوان شکل قرارداد یا هیچ شکل پولی و مالی ندارد. گروهی از روزنامه ها نشریات دوره ای، برخی از نهادهای دولتی و شهرداری ها و بسیاری از انجمن های علمی و مدنی جزو این گروه هستند که بزودی فهرست آنها به صورت جداگانه نیز در دسترس خواهد بود. برای وارد شدن در رابطه ای از همکاری نهادی با انسان شناسی و فرهنگ باید با مدیریت آن تماس گرفته شود. از شیوه‌های این نهادها برای کمک مالی به انسان‌شناسی، درج آگهی‌های موسسات و شرکت‌های خصوصی و دولتی در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ و دریافت هزینه‌های آن برای صندوق سایت، کمک‌های بی‌چشمداشت و رایگان اداری- حقوقی موسسات خصوصی و دولتی و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و … اطلاق می‌گردد.

از اهداف مهم انسان‌شناسی و فرهنگ، ایجاد و تقویت رویکرد بین‌رشته‌ای در نگاه به مسائل و تحلیل آن‌ها و همچنین ایجاد فضایی برای گفتگو و تبادل اندیشه و همکاری‌های اجرایی‌تر متخصصان حوزه‌های مختلف علمی و هنری با یکدیگر بوده است. به این منظور و در وهله اول، تنوع شاخه‌های موضوعی طراحی شده برای سایت ودر ادامه آن، ترکیب و تنوع جلسات یکشنبه‌ها برنامه‌ریزی شده است. در همین راستا و به منظور افزایش همکاری‌های نهادی، انسان‌شناسی و فرهنگ در فاز جدید فعالیت‌های خود، آغاز به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با نهادها و سازمان‌هایی کرده که دارای اشتراکاتی در اهداف و فعالیت‌ها هستند. این تفاهم‌نامه‌ها اشکالی از حمایت متقابل و همکاری مشترک را در برخی از حوزه‌های قید شده در متن تفاهم‌نامه، برای طرفین به ارمغان می‌آورند.

این تفاهم‌نامه‌ها مدت‌دار بوده و طرفین را در خصوص استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود، جهت اجرای طرح‌های مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های زیر، متعهد خواهند کرد:

مبادله‌ی تجربه‌ها، کتب و مجلات تخصصی، بانک‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، فیلم‌ها و نوارهای آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی
برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک
حمایت علمی و اجرایی متقابل در برگزاری سمینارها و همایش‌های توافق شده
حمایت علمی در تولید ادبیات مرتبط با موضوعات مد نظر
ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای متقابل در زمینه‌های تخصصی
همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی
تا امروز (بهمن ۱۳۹۳)، انسان‌شناسی و فرهنگ با نهادهای زیر، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرده است:

خانه هنرمندان ایران
کانون معماران معاصر
انجمن ترویج علم ایران
مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
انجمن عکاسان ایران
شهر کتاب
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
دفتر پژوهش های فرهنگی
مرکز معماری حوزه ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی
معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران
سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران (مرکز مشارکت‎های فرهنگی و هنری)
به این منظور، نمونه‌ای از این تفاهم‌نامه‌ها را در ادامه همین مجلد، مطالعه نمایید.

انسان‌شناسی و فرهنگ همچنین همکاری‌هایی با برخی نهادهای مطبوعاتی و انتشاراتی دارد که از آن جمله می‌توان تاکنون (بهمن ۱۳۹۳) به موارد زیر اشاره کرد:

لوموند دیپلماتیک

آزما
نمایه
هویس
جهان کتاب
فرارو
و…
انسان‌شناسی و فرهنگ این آمادگی را دارد که در ادامه‌ی کارهای رسانه‌ای، دانش و تجربه‌ی خود را برای انجام برنامه‌های مطبوعاتی، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی تخصصی، تدوین و انتشار راهنماهای تخصصی فرهنگی برای موسسات و شرکت‌های خاص، تهیه‌ی محصولات فرهنگی، ایجاد ستون‌های مشترک مطبوعاتی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های تخصصی در این حوزه و همچنین ترجمه یا تالیف کتاب‌های تخصصی یا ترویجی به صورت مشترک به کار گیرد. به این منظور، آیین‌نامه مربوطه را از همین سند مطالعه نمایید.