انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

درباره سوئیس

سعیده بوغیری – گروه بین المللی و ترجمه

آیا تا به حال درباره کوهی به نام مترهورن (Matterhorn) شنیده اید؟ شاید پنیر یا شکلات سوییسی را امتحان کرده باشید؟ در این صورت، شما هم اکنون نیز درباره سوییس چیزهایی می دانید، کشور کوهستانی کوچکی که در قلب اروپا قرار دارد.

سوییس مجموعه ای از جمعیت هایی با اصالت های مختلف را در خود جاداده است. اغلب آنان آلمانی تبار هستند اما نیاکان بسیاری دیگر از سوییسی ها، فرانسوی و ایتالیایی هستند. به دلیل همین اختلاط جمعیتی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی هرسه زبان رسمی سوییس به شمار می روند. در واقع اکثر شهرهای این کشور دو یا حتی سه نام به زبان های مختلف دارند که همگی صحیح است! البته زبان رسمی چهارمی نیز در سوییس وجود دارد که رومانش (Romansch) نامیده می شود و تنها در شمار اندکی از دهکده های کوچک این کشور به آن صحبت می شود.

اغلب مردم سوییس به چند زبان صحبت می کنند. اما پرگویشورترین زبان این کشور، آلمانی است که آلمانی سوییسی نیز خوانده می شود و بر پایه آلمانی بنا شده. آلمانی سوییسی تنها یک زبان گفتاری است و اغلب روزنامه ها و مجله ها به زبان های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی استاندارد نوشته می شوند.

بیشتر بخش های سوییس را کوهستان های بلند می پوشانند که اکثر این کوهستان ها بخشی از رشته کوه های آلپ هستند. در میان این رشته کوه ها، گلوگاه های پرشیب و دره های زیبا واقع شده اند. سوییس دارای یخچال ها، رودهای وحشی، دریاچه های کوهستانی و آبشارهای فراوان است. آبشار تماشایی اشتاوباخ (Staubbach) در غرب سوییس یکی از بلندترین آبشارهای دنیاست.

در رشته کوه های آلپ سوییس، قله های مشهور زیادی وجود دارد که از میان آن ها می توان ایگر (Eiger) و یونگ فراو (Jungfrau) را نام برد. اما مشهورترین آن ها مترهورن در جنوب غربی این کشور قرار دارد و شهرت آن به شکل قیفی و ناهموار آن بازمی گردد.
سوییس دارای صنعت گردشگری گسترده ایست. در فصل تابستان مردم از تمام دنیا به سوییس می آیند تا در کوهستان های آن از هاکی لذت ببرند. در زمستان نیز برای اسکی به این کشور می آیند. یکی از پاتوق های مشهور در شرق سوییس، داووس است که بزرگ ترین پاتوق زمستانی اروپا به شمار می رود.
به دلیل وسعت نواحی کوهستانی در سوییس مکان زیادی برای کشاورزی باقی نمی ماند. بیشتر مزرعه های این کشور به چراگاه هایی برای گاوهای شیرده و دیگر حیوانات چرنده تبدیل شده است. صنعت لبنیات سوییس، به ساخت انواع پنیر از جمله پنیر سوییسی می پردازد که در تمام دنیا مشهور است. همچنین شیر لازم برای ساخت شیرکاکائو، دیگر فراورده معروف سوییس را نیز تهیه می کند.
اغلب مردم سوییس در شهرهای بزرگ و کوچک زندگی می کنند. سوییس شهرهای قدیمی زیبای بسیاری دارد که به خاطر خانه های تاریخی، کلیساها و دانشگاه های خود مشهورند. زوریخ در شمال سوییس بزرگ ترین شهر این کشور است. این شهر مهم ترین مرکز بانکداری سوییس، صنعت عمده این کشور به شمار می رود. در شهر زوریخ با دیدار از موزه ملی سوییس می توان مطالب فراوانی درباره این کشور آموخت.
شهر برن در غرب سوییس واقع شده و پایتخت این کشور است. در این شهر می توان در امتداد دیوارهای قدیمی قدم زد و به کوهستان های محصور کننده شهر چشم دوخت.
دیگر شهر مهم سوییس، ژنو است. این شهر در حاشیه یک دریاچه بزرگ کوهستانی در غرب سوییس به نام دریاچه ژنو قرار دارد. شهرت ژنو به دلیل وفور سازمان های بین المللی موجود در آنست. اگر به مارک یک ساعت توجه کنید احتمالا خواهید دید در نزدیکی ژنو ساخته شده. ژنو مرکز صنایع ساعت و جواهر سازی سوییس است.
سوییس کشوری بی طرف است. به بیان دیگر در زمان وقوع یک جنگ، سوییس در آن شرکت نمی کند. این کشور، بی طرفی را ابتدا در اوایل قرن شانزدهم انتخاب کرد و تاکنون آن را حفظ کرده است. در جریان جنگ جهانی دوم زمانی که جنگ تمامی اروپا را در خود گرفته بود، سوییس در آرامش کامل به سر می برد. مردم بسیاری به دلیل امنیت موجود در این کشور به آن پناه بردند. نظر به همین موضع بی طرف، سوییس ارتشی دایمی ندارد، بلکه تنها دارای سربازانی آموزش دیده است. تمامی مردان سوییسی که به سن بیست سالگی می رسند باید به خدمت سربازی بروند. آنان اونیفورم و اسلحه خود را در خانه نگه می دارند و به صورت نیمه وقت آموزش می بینند.
صلیب سرخ، سازمانی که در صورت لزوم به یاری افراد می شتابد نیز در این کشور واقع شده است. در سال ۱۸۶۳ مردی سوییسی به نام ژان هانری دونان (J.H.Dunant) که به سبب مراقبت های اندکی که از سربازان در طول جنگ به عمل می آمد، احساس پریشانی می کرد، صلیب سرخ را در ژنو بنیان نهاد. امروز صلیب سرخ به مردم زیادی کمک می کند و مانند سوییس دارای موضعی بی طرف است.
سوییس به طور رسمی کنفدراسیون سوییس خوانده می شود و اکنون بیش از ۵/۷ میلیون نفر جمعیت دارد.

منبع: دائره المعارف اینکارتا