انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

حقوق حیوانات

اینکارتا ترجمه حسین سراجی جهرمی

درآمد

حقوق حیوانات ((Animal Rights، حق اخلاقی حیوانات برای رفتار محترمانه و بدون استثمار با آنها می باشد . برخی افراد بر این باورند که حیوانات نیز درست مثل انسان ها حقوقی دارند. طرفداران حقوق حیوانات دیدگاه ها و رویکردهای مختلفی به این مسأله دارند.در حالی که برخی فعالان حقوق حیوانات، مثل فیلسوف استرالیایی پیتر سینگر(Peter Singer) از آزادی کامل جانوران طرفداری می کنند،بسیاری از سازمان های رفاه حیوانی رویکرد معتدل تری اتخاذ می کنند و برای بهبود عملی رابطه ی میان حیوانات و انسان ها تلاش می کنند.سازمان های مربوط به حفاظت از حیوانات در ایالات متحده عبارت اند از انجمن آمریکایی برای پیشگیری از ظلم و ستم به حیوانات (ASPCA- American Society for the Prevention of Cruelty to Animals)، انجمن انسانی ایالات متحده، جنبش مردم برای رفتار اخلاقی با حیوانات( -People for the Ethical Treatment of Animals PETA )

آزمایشگری حیوانی

پژوهشگران علمی در پژوهش پزشکی و دامپزشکی با هدف بهبود رفاه انسانی و رفاه دیگر حیوانات، استفاده می کنند. درمان های پزشکی موفق،شامل آنتی بیوتیک ها و واکسن ها، از طریق آزمایشگری جانوری گسترش یافته اند. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که آزمایشگری جانوری ، ابزاری مهم برای بررسی و درمان بیماری های جدی مثل سرطان، سندرم نقص ایمنی اکتسابی(ایدز) و بیماری قلبی به دست می دهد. با این حال فعالان حقوق جانوران علیه اشکال متنوعی از آزمایشگری جانوری با اشاره به اینکه شیوه هایی مثل کالبدشکافی ظرفیت جانوران برای احساس درد را نادیده می گیرند ، اعتراض کرده اند.آن ها همچنین به سمی بودن آزمایش های اجرا شده بر جانوران برای کمک به تعیین اینکه آیا مواد آرایشی و دیگر محصولات برای استفاده ی انسانی بی خطر هستند اعتراض نموده اند. در بسیاری از کشور ها قوانینی برای تنظیم استفاده از و طرز رفتار با حیوانات آزمایشگاهی در صنایع علمی و آموزش وجود دارند.

۳ – حیوانات در سرگرمی و ورزش ها

استفاده از حیوانات در ورزش ها در بسیاری از موارد به آسیب دیدگی و مرگ حیوانی منجر شده است. قوانین ناظر بر طعمه نهادن برای گورکن، مبارزه با استفاده از سگ و شکار آهو و گوزن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. گاوبازی در برخی کشور ها ممنوع شده است ، اما در اسپانیا ،به صورت یک رویداد تماشایی سنتی به جا مانده است. حامیان حقوق حیوانات در مورد اوضاع در بسیاری از باغ وحش ها و سیرک هایی که در آن ها حیوانات نگهداری می شوند، ابراز نگرانی کرده اند با این ادعا که حیوانات در این مکان ها مجبور به زندگی در زیستگاه ها و آب وهوای غیرطبیعی با آشیانه ی نامناسب و فضای ناکافی هستند. دیگر منتقدان استدلال می کنند که چنین شرایطی رفتار نابهنجار حیوانی مثل قدم زدن با شتاب((pacing را رواج می دهد. با این حال، باغ وحش ها ، مدعیند که نهاد های آنها منافع آموزشی، جانورشناختی و حفاظتی تأمین می کنند.

حیوانات به عنوان غذا و فرآورده ها
اگرچه مردم اغلب به دلایل بهداشتی گیاهخواری را انتخاب می کنند بسیاری برای پرهیز از خوردن گوشت،مرغ و ماهی دست به این انتخاب می زنند چرا که مخالف کشتن حیوانات هستند. خام گیاهخواران( (Veganافرادی هستند که از خوردن هرگونه محصولات حیوانی(از جمله محصولات لبنی) به دلایل مختلف پرهیز می کنند(بنگرید خام گیاهخواری- Veganism-). بسیاری از طرفداران حقوق حیوانات به شدت با کشاورزی فشرده (کارخانه) به خاطر فضای محدودی که در آن این حیوانات مزرعه قبل از اینکه کشته شوند مجبور به کار کردن می شوند، مخالفت می کنند.آنان همچنین با دیگر شیوه های تولید مواد غذایی مثل تغذیه اجباری(force-feeding) غاز ها به منظور بزرگ شدن جگر آن ها برای تولید خمیر چربى جگر غاز و دنبلان(pâté de fois gras) و جا دادن گوساله ی تازه به دنیا آمده در جعبه هایی برای محدود کردن رشد عضلات، مخالفت می کنند. در برخی کشور ها چنین اعمالی غیر قانونی است.بنگرید: دامپروری؛گاوداری زراعی؛ مرغداری؛ صنعت بسته بندی گوشت. حامیان حقوق حیوانات به مدت طولانی علیه استفاده و بهره برداری از حیوانات در صنعت خز مبارزه کرده اند. عمدتا در کشور های اسکاندیناوی ، روباه و سمور یا راسو به صورت اسارت گروهی در مزارع خز پرورش می یابند. حامیان حقوق حیوانات استدلال می کنند که این عمل ممکن است به این حیوانات فشار وارد کند چرا که این گونه ها به صورت طبیعی تنها زندگی می کنند.طرز رفتار با حیوانات در صنعت خز به طور کلی موضوعی برای قانونگذاری است و استفاده از خز برخی از گونه های در معرض خطر در بسیاری از کشور ها ممنوع است.

ملاحظات دیگر
نگرانی جامعه ناظر بر طرز رفتار با حیوانات اعمال دیگری را نیز شامل شده است از جمله صید نهنگ،صید فک،تجارت عاج،استفاده از شاخ های کرگدن در دارو های چینی، استفاده از حیوانات در هنر معاصر و گرفتن دلفین ها با تور های ماهیگیری ماهی تن. کشور های مختلف قوانین متنوعی برای این مسائل گذرانده اند و مذاکرات بین المللی در باب اخلاق و مسائل حقوقی درگیر، برگزار شده است. اصول اخلاقی کشتن حیوانات درباره ی آفات (برای مثال موش های فاضلاب، موش های خانگی و لیسه ی باغی) کمتر مورد سؤال واقع شده است.

 

 

مایکروسافت ® انکارتا ®۲۰۰۹. ۱۹۹۳-۲۰۰۸ شرکت مایکروسافت.