انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

نروژ

سعیده بوغیری – گروه بین المللی و ترجمه

نروژ کشوری در شمال اروپا در منطقه اسکاندیناوی است. این کشور که مساحت متوسط و جمعیت اندکی دارد (۳۸۵ هزار کیلومتر مربع، ۵ میلیون نفر)اندکی دارد، بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی را اشغال می کند. خط ساحلی بلند نروژ در سه طرف در مجاورت دریا قرار می گیرد: در سمت شمال، دریای بارنتز (Barents) شاخه ای از اقیانوس قطب شمال، در غرب، دریای نروژ و در جنوب، اسکاگراک (Skagerrak) تنگه ای که نروژ را از دانمارک و دریای شمال جدا می کند. نروژ در قسمت شرقی خود با سوئد مرزی طولانی دارد و در بخش شمال شرقی خود با روسیه و فنلاند هم مرز است. اوسلو که در قسمت جنوب شرقی این کشور قرار دارد، مرکز و بزرگ ترین شهر نروژ است.
نروژ دارای چندین قلمرو آنسوی دریایی است: در اقیانوس قطب شمال، مجمع الجزایر سوالبارد (Svalbard) و یان ماین (Jan Mayen) جزیره ای آتشفشانی در شمال شرقی ایسلند. جزیره بووت (Bouvet)، جزیره ای غیرمسکونی در اقیانوس اطلس جنوبی و جزیره پیتر اول ، به سوی قطب جنوب. همچنین بخشی در قطب جنوب موسوم به کویین ماودلند (Queen Maud Land) نیز به نروژ تعلق دارد.

نروژ کشوری ناهموار، با رشته کوه های بلند، دره های یخ بسته و آبراهه های باریک و عمیق است که از دریایی به نام فیوردز (Fjords) جدا می شوند. خطی از جزایر ساحلی به نام اسکری گوارد (Skerry guard) از خط ساحلی محافظت کرده و یک راه آبی داخلی محافظت شده را تشکیل می دهد. نام نروژ که به معنی “راه شمالی” است نیز به اهمیت این راه آبی در پیوستن بسیاری فیوردهای کوچک و دهستان های دره ای برمی گردد که در غیر این صورت توسط زمین های ناهموار از یکدیگر جدا می شد.

نروژ به عنوان یکی از کشورهای واقع در منتهی الیه شمالی دنیا، گاه به نام سرزمین آفتاب نیمه شب خوانده می شود. یک سوم این سرزمین در بخش شمالی دایره قطبی قرار می گیرد، در این قسمت از ماه می تا ماه جولای تقریبا همیشه روز است. در میانه زمستان، مناطق دور شمالی تقریبا همواره تاریک است. زیبایی این سرزمین الهام بخش مشهورترین آهنگسازان نروژ بوده است که از میان آنان می توان به ادوارد گریگ (Edvard Grieg) اشاره کرد که اقدام به نشان دادن حس دگرگونی تغییر کننده در تناوب فصل های تاریک و روشن کرد.

امروز بیشتر مردم نروژ همانند گذشته در امتداد سواحل فیوردز جنوبی زندگی می کنند. آنان که قرن ها ماهیگیر و تاجر بودند، در ساحل دریا زندگی می کردند. از همین سواحل نروژ بود که ملوان های زبردست وایکینگ که شبکه دریایی تجاری گسترده ای ساخته بودند، عازم سفر به ایسلند از راه اقیانوس اطلس شدند و بعدها در قرن دهم به نخستین اروپاییانی تبدیل شدند که به گرینلند و آمریکای شمالی رسیدند. افسون دریا تا عصر مدرن بر جای خود باقی ماند. نروژ دارای صنعت ماهیگیری پیشرفته ایست و شبکه تجارت دریایی آن یکی از گسترده ترین شبکه های دنیاست. اواخر قرن ۲۰ کشف مخازن عظیم نفت و گاز طبیعی در بخش دریای شمال نروژ، یک منبع جدید و چشمگیر خوشبختی برای این کشور به ارمغان آورد. امروز نروژ در میان بزرگ ترین صادرگنندگان سوخت های فسیلی دنیا قرار دارد.

نخستین پادشاهی نروژ در قرن نهم تشکیل شد. در قرن چهاردهم این کشور به یکی از ایالات دانمارک تبدیل شد و تا قرن نوزدهم تحت سیطره آن باقی ماند. در این قرن دانمارک، نروژ را به سوئد واگذار کرد. ظهور موجی ناسیونالیستی در نروژ در قرن نوزدهم اتحاد این کشور با سوئد را از میان برد. به این ترتیب نروژ در سال ۱۹۰۵ به کشوری مستقل تبدیل شد و دولتی مشروطه در راس دولت و حکومت دموکراتیک آن قرار گرفت. نام رسمی نروژ، پادشاهی نروژ (Kongeriket Norge) است.

منبع: دایره المعارف اینکارتا ۲۰۰۹.

نروژ در ویکیپدیا
http://en.wikipedia.org/wiki/Norway