انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

لوییزیانا

سعیده بوغیری- گروه بین المللی و ترجمه

در سال ۱۸۰۳ ایالات متحده بزرگ ترین معامله زمین در تاریخ آمریکا را انجام داد. در دوران ریاست جمهوری تامس جفرسون ایالات متحده ناحیه ای وسیع را از فرانسه خریداری کرد که این معامله، فروش لوییزیانا نام گرفت. این معامله اندازه ایالات متحده را دو برابر کرد!

خرید لوییزیانا بیش از ۲ میلیون کیلومتر مربع را شامل می شد و ناحیه غربی رودخانه می سی سی پی را به سمت کوه های راکی گسترش داد. این معامله عظیم برای ساکنان آمریکا امکان گسترش فراوان از سمت غرب به سمت آمریکای شمالی را فراهم آورد.

دلایل خرید لوییزیانا

اقوام فرانسوی اوایل سال های ۱۷۰۰ در سرزمین لوییزیانا ساکن شده بودند. فرانسه در سال ۱۷۶۲ لوییزیانا را به اسپانیا واگذار کرد. در سال ۱۸۰۰ فرانسه و اسپانیا قرارداد پنهانی دیگری امضا کردند که بر اساس آن اسپانیا پذیرفت سرزمین لوییزیانا را به فرانسه بازگرداند. در همین زمان ایالات متحده استقلال خود را از بریتانیای کبیر به دست می آورد. رود می سی سی پی مرز غربی ایالات متحده را تعیین می کرد. به این ترتیب تنها فلوریدا بود که در بخش شرقی به اسپانیا تعلق داشت. ایالات متحده در دوران تامس جفرسون با حالت عصبی و آشفته شاهد معاملات میان اسپانیا و فرانسه بود.

مهم ترین نگرانی آمریکا شهر بندری نیواورلئان بود. این شهر دردهانه رود می سی سی پی و درساحل خلیج نیو مکزیکو قرار داشت. هر کس کنترل این شهر را در دست داشت، کنترل دادوستد در کنار این رود را نیز در اختیار می گرفت. کشاورزان غرب آمریکا محصولات خود را در رودخانه و از راه آن به دریا ریختند. ایالات متحده نیز به این هراس افتاد که فرانسه بخواهد بازرگانی آمریکا در کنار رود را بلوکه کرده و امپراطوری خود را در لوییزیانا به راه بیندازد.
در سال ۱۸۰۲ یک ارتش فرانسوی با کشتی به سمت لوییزیانا حرکت کرد تا آن را از اسپانیا باز پس بگیرد. اما ارتش فوق مجبور بود از راهی فرعی به این سرزمین برسد، بنابراین به مستعمره فرانسوی سانتودومینگو (که اکنون به جمهوری دومینیکن مشهور است) وارد شد تا شورش بردگان را آرام سازد.
نیروهای اسپانیایی هنوز کنترل نیواورلئان را به دست داشتند. فرمانروای اسپانیایی شهر فرمانی مبنی بر ممنوعیت گردش آزاد کشتی های آمریکایی در بندر نیواورلئان صادر کرده بود. جفرسون بر این باور بود که فرانسه پشت این فرمان است. بنابراین تصمیم گرفت دست به کار شود.

چرا فرانسه لوییزیانا را فروخت؟

جفرسون چندین افسر آمریکایی به پاریس فرستاد تا بافرانسه وارد معامله شود. او می خواست افسران به یکی از چندین گزینه موجود دست یابند. آنان می خواستند نیواورلئان را از فرانسه خریداری کنند. همچنین می خواستند حق دایم استفاده آزاد از این بندر را از آن آمریکا سازند. یا اینکه می توانستند این سرزمین را از فرانسه خریداری کنند تا بندری آمریکایی در بخش دیگری از دهانه رود می سی سی پی بسازند. اماچانه زنی ها به نتیجه نرسید.
سپس فرانسه بود که در برابر مشتی نگرانی از جمله قرارداد جنگ با بریتانیای کبیر قرار گرفت. ناپلئون بناپارت پادشاه فرانسه در مورد ایجاد یک مقر سلطنتی در لوییزیانا تغییر عقیده داد. او نگران بود بریتانیا در صورت بالا گرفتن جنگ لوییزیانا را تصرف کند. بنابراین تصمیم گرفت این سرزمین را به آمریکا بفروشد.
در ماه آوریل ۱۸۰۳ فرانسه امتیازی حیرت آور به افسران آمریکایی داد. حالا فرانسه تصمیم گرفته بود نه تنها نیو اورلئان بلکه تمام سرزمین لوییزیانا را به ایالات متحده واگذار کند. افسران آمریکایی قدرت انجام چنین معامله باورنکردنی ای را نداشتند، اما به هر تقدیر آن را پذیرفتند.
بهای پیشنهادی فرانسه برای سرزمین لوییزیانا ۱۵ میلیون دلار بود. سنای آمریکا نیز پذیرفت در قالب قراردادی سرزمین لوییزیانا از فرانسه خریداری گردد. در ماه دسامبر ۱۸۰۳ ایالات متحده کنترل لوییزیانا را به دست گرفت و پرچم آمریکا در نیواورلئان برافراشته شد.

فضایی وسیع تر برای یک کشور

اندازه دقیق منطقه نیواورلئان مشخص نبود. این سرزمین پیش از آن هرگز توسط اروپاییان یا شهروندان آمریکایی سیاحت نشده بود، بنابراین هیچ کس از مرزهای دقیق آن آگاهی نداشت.
در سال ۱۸۰۴ جفرسون، مریودر لوییس (M.Lewis) و ویلیام کلارک (W.Clark) را برای کاوش به لوییزیانا فرستاد. این دو نقشه ای از این ناحیه تهیه کردند. اطلاعاتی درباره گیاهان، حیوانات و بومیان آمریکایی که در آن زندگی می کردند نیز به دست آورند.
معامله خرید لوییزیانا مهم ترین عملکرد دوران ریاست جمهوری جفرسون به شمار می رفت و این ناحیه بزرگ ترین سرزمینی بود که در طول تاریخ آمریکا به یکباره بر آن افزوده شده بود. ناحیه لوییزیانا مسیر آمریکا را به سوی گسترشی غربی هموار کرد و بعدها ۱۵ ایالت جدید به صورت کلی یا جزیی در این ناحیه گسترده تشکیل شدند.

منبع: دایره المعارف اینکارتا ۲۰۰۹.