انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

درگذشت ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر، آهنگساز و موسیقیدان برجسته کشورمان بر اثر سکته قلبی، در سن ۶۸ سالگی با زندگی بدرود گفت. وی که متولد ۱۳۲۹ در شهرستان اردبیل بود، در خانواده‌ای اهل موسیقی به دنیا آمد و اولین معلمش پدرش بود که از کودکی او را با ساز آکاردئون آشنا کرد و دادن انگیزه‌هایی که باعث شد وی قدم در راه موسیقی بگذارد.

به نقل از تابناک چشم آذر در گفت و گویی درباره مسیر موسیقایی‌اش حین اجرای یک قطعه آذری گفته بود: «تمام این احساسات که شما از آن حرف می‌زنید، از یک نت می‌آید. یک نت که به آن می‌گوییم نت پدال یا پایه. این نت پایه را هیچ‌کس به من یاد نداد، جز پدرم. حالا من اولین اتود و اولین قطعه‌ای که پدرم با آکاردئون به من یاد داد و خودش با کمانچه می‌زد را برای شما می‌زنم و امیدوارم جواب همه سوالات توی ذهن‌تان را با همین بدهم… صادقانه می‌گویم. اولین نت‌هایی که از پدرم یاد گرفتم، همین بود. یعنی از اینجا شروع کردم».

ناصر چشم آذر در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیلات موسیقی راهی آمریکا شده و به مدت ۵ سال دوره موسیقی فیلم را فراگرفت. ناصر چشم آذر در ۹ اردیبهشت سال ۱۳۶۳ به ایران بازگشت و ادامه فعالیت های خود را از سر گرفت و چندی پیش پس از سی سال یک کنسرت موسیقی در تالار وحدت داشت.

این آهنگ ساز برای موسیقی متن فیلم‌های برجسته‌ای مانند «هامون» و «خواهران غریب» کاندیدای بهترین سیمرغ بلورین موسیقی متن فیلم شد و یک بار در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر برای «بلندی های صفر» و «چشم شیطان» سیمرغ بلورین برد و یک بار دیگر در بیستمین جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم «قارچ سمی» سیمرغ بلورین دیگری به او اهدا شد. از دیگر آثار او می‌توان به موسیقی متن فیلم‌هایی مانند گشت ارشاد، سوپراستار، قرنطینه، شمعی در باد، سریال خواب و بیدار، قصه‌های مجید اشاره کرد.

یکی از خاطره انگیزترین آلبوم‌های این موزیسین، آلبوم «باران عشق / The Rain of Love» که سال ۲۰۰۰ به صورت رسمی وارد بازار شد و تا به امروز یکی از زیباترین و ماندگارترین آلبوم‌ها بی کلام ایرانی است. قطعات این آلبوم آنقدر از تلوزیون پخش شده که برای مخاطبان بسیار آشناست.

انسان‌شناسی و فرهنگ درگذشت این هنرمند را به خانواده وی و جامعه هنری کشور تسلیت می گوید.