انسان شناسی و فزهنگ
انسان شناسی، علمی ترین رشته علوم انسانی و انسانی ترین رشته در علوم است.

درباره دانمارک

دانمارک کشوری در شمال غرب اروپا و نام اصلی آن پادشاهی دانمارک (Kongeriget Danmark) است. واینکینگ ها بیش از ۱۱۰۰ سال پیش پادشاهی دانمارک را بنا نهادند و آن را قدیمی ترین پادشاهی پیوسته اروپا ساختند. پرچم ملی این کشور به نام (Dannebrog) از سال ۱۲۱۹ مورد استفاده قرار گرفت. کپنهاگ (Copenhagen) به زبان دانمارکی (Kobenhavn) پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور است.

دانمارک از نظر تاریخی و فرهنگی، بخشی از اسکاندیناوی به شمار می رود. در قرن های گذشته سلطنت وقت دانمارک به تناوب بر تمامی یا بخش هایی از نروژ و سوئد و نیز ایسلند فرمانروایی می کرد. دانمارک از لحاظ جغرافیایی پلی میان قاره اروپا و کشورهای شمالی تر اسکاندیناوی باقی ماند.

امروز دانمارک کشوری کوچک است که بیشتر مساحت شبه جزیره یوتلند (Jutland) به زبان دانمارکی (Jylland) و نیز صدها جزیره در مجمع الجزایر دانمارک را به خود اختصاص داده است. مرز جنوبی یوتلند در مجاورت آلمان قرار دارد، و این تنها مرز خشک دانمارک با قاره اروپاست. جزایر اصلی دانمارک از سمت شرق میان یوتلند و سوئد گسترده می شوند. بزرگ ترین و مهم ترین جزیره این کشور زیائلند (Sjaelland) و نیز زیلند (Zealand) نامیده می شود. بزرگ ترین بخش کپنهاگن که مرکز دانمارک است، از ۶۰۰ سال پیش ساحل شرقی زیلند را پوشانده است.

پادشاهی دانمارک همچنین جزایر فاروئه (Faroe)، مجموعه ای از ۱۸ جزیره شمال غربی اسکاتلند؛ گرینلند در بخش دوردست شمال غربی اروپا میان شمال اقیانوس قطب شمال نزدیک آمریکای شمالی را نیز شامل می شود. از نظر سیاسی گرینلند و فاروئه هر دو به دانمارک تعلق دارند، اما آن ها در تمامی امور به جز امور دفاعی و امور خارجه، خودگردان هستند.

به رغم موقعیت شمالی دانمارک، اقلیم آن نسبتا معتدل است. این اقلیم حاصل آب های گرم توده های شناور قطب شمال است، بخشی از گلف استریم که در امتداد ساحل غربی دانمارک به سمت شمال حرکت می کند. دانمارک کشوری کم ارتفاع دارای تپه های غلتان، مزرعه های منظم و دشت های سرسبز است. فاصله خشکی های آن با دریا هرگز از ۶۴ کیلومتر بیشتر نمی شود، آنچه اتمسفری ساحلی به این کشور می بخشد. باران، مه و آسمان خاکستری از ویژگی های عادی دانمارک به شمار می روند.

دانمارک کشوری ثروتمند و مدرن است و شهروندان آن از بالاترین استانداردهای زندگی در اروپا بهره مند هستند. دانمارکی ها از طریق مهارت و قوه تصور، بهترین استفاده را از منابع طبیعی محدود خود برده اند. دانمارک دارای یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین دولت های رفاه اروپاست. این کشور در امر هنر به خصوص در طراحی مد، طراحی صنعتی، سینما و ادبیات سهم شایانی دارد. مشهورترین نویسندگان دانمارک هانس کریستین آندرسن- که داستان های او درتمامی دنیا شناخته شده است- و نیز فیلسوف دینی سورن کی یرکه گارد (Soren Kierkegaard) هستند.

منبع: دایره المعارف اینکارتا ۲۰۰۹.